top of page

Spotkanie z Ewą Ostrowską

 

W poniedziałek 28 kwietnia w czytelni naszej szkoły odbyło się spotkanie z panią Ewą Ostrowską, asystentką kapitana Karola Olgierda Borchardta, która przez wiele lat współpracowała z pisarzem, a po jego śmierci została wydawcą jego opowiadań i autorką książki biograficznej pt. „KAPITAN WŁASNEJ DUSZY Borchardt znany i nieznany”.

 

Wizyta rozpoczęła się od uroczystego przedstawienia szanownego gościa wszystkim zebranym w sali uczniom i nauczycielom. Następnie troje spośród uczniów prowadzących projekt zapoznało zebranych z sylwetką Kapitana odczytując notę biograficzną oraz fragment opowiadania pt. „Tenanga” wchodzącego w skład najbardziej znanej książki pisarza pt. „Znaczy kapitan”.

 

Po tym krótkim wstępie, pani Ewa Ostrowska została poproszona o przekazanie swoich wspomnień oraz ciekawostek z życia Kapitana. Jako redaktor i wydawca utworów Karola Olgierda Borchardta autorka od prawie trzydziestu lat popularyzuje twórczość, filozofię życia oraz postać Kapitana. W tym czasie uczestniczyła w niezliczonej liczbie spotkań popularyzujących i uwieczniających sylwetkę pisarza, w odsłonięciu kilku tablic pamiątkowych, czy też w pokazach filmu o kapitanie. Tym bardziej cieszymy się, że pani Ewa znalazła czas i wielką ochotę, aby nas odwiedzić.

 

Po niezmiernie ciekawej i sympatycznej prelekcji pani Ewa zachęciła nas do zadawania pytań o życie i twórczość pisarza. Dzięki temu z przyjemnością dowiedzieliśmy się kilku kolejnych ciekawostek i faktów z życia.

 

Następnie wspólnie obejrzeliśmy pokaz slajdów ze zdjęciami z archiwum Kapitana, z komentarzem pani Ewy i historiami, jakie się z nimi wiązały oraz odsłuchaliśmy piosenkę będącą hymnem jachtu, który otrzymał imię „Kapitan Borchardt”.

 

Na koniec spotkania nastąpiły gorące podziękowania składane na ręce pani Ewy Ostrowskiej z obietnicą kontaktu i pochwalenia się naszą pracą - kiedy zostanie ukończona. Poprosiliśmy naszego gościa o pamiątkowy wpis do Kroniki szkoły.

 

Dziękując nam za zaproszenie i możliwość przedstawienia wspomnień o Kapitanie pani Ewa Ostrowska podarowała nam swoją książkę „KAPITAN WŁASNEJ DUSZY Borchardt znany i nieznany” oraz ostatni tom opowiadań Karola Olgierda Borchardta pt. „Pod czerwoną różą”, do których dodatkowo wpisała nam imienne dedykacje.

 

Za najcenniejsze uznajemy jednak wrażenia, jakie pozostaną w nas po spotkaniu z tak miłą i serdeczną osobą, która w ciekawy, zajmujący i dowcipny sposób potrafiła przybliżyć nam sylwetkę kapitana, pedagoga i pisarza w osobie Karola Olgierda Borchardta.

Bardzo dziękujemy. ~~~Karolina

 

  • "Pani Ostrowska opowiadała  wiele ciekawych anegdot z życia kapitana, jego przeżycia i doświadczenia życiowe. Dowiedziałem się, że Karol Borchardt był bardzo mądrym i zdolnym człowiekiem już od dzieciństwa. W ciągu całego życia zdobył ogromną wiedzę w wielu dziedzinach, np. jako podróżnik, nawigator, wykładowca, pisarz, publicysta i kapitan żeglugi. Do jego zainteresowań należały plastyka, malarstwo akwarelowe i rzeźba. Jako mały chłopiec miał wiele zainteresowań, np. przyrodniczych. Swoją wiedzę i wyobraźnię wykorzystywał w dorosłym życiu. Porównywał na przykład żagle i flagi okrętów do skrzydeł motyli, które znał i widział. W swojej wyobraźni cofał się do lat dziecięcych. K.O. Borchardt bardzo lubił również zwierzęta. Jako dziecko bawił się z krowami, gęsiami i psami. Posiadał wiernego przyjaciela - setera irlandzkiego imieniem Ur. Potrafił zaprzyjaźnić się ze świnką, która nie odstępowała go na krok"  ~~ Kamil

 

 

  • " Dowiedzieliśmy się, że najlepszym przyjacielem słynnego pisarza był Mamert Stankiewicz - Kapitan  Żeglugi Wielskiej. Na jego cześć została napisaną książka „Znaczy Kapitan”. Stankiewicz podczas spotkań towarzyskich zawsze, gdy coś ustalili mówił „ znaczy”. Było to jego słynne powiedzenie." ~~ Nikodem

 

  • "Spotkanie było bardzo interesujące, dowiedzieliśmy się też nie tylko nowych informacji o Kapitanie, ale również o jego rodzinie. Dla jeszcze głębszego zapamiętania otrzymaliśmy z dedykacją książkę K.O Borchardta pt."Pod czerwoną różą". ~~ Paulina

 

  • "Pani Ostrowska opowiadała o jego twórczości i o tym jak kochał morze. Podczas spotkania grupa projektowa przygotowała dużo pytań do Pani Ewy m.in.  o ulubione kwiaty, zainteresowania " ~~ Adam

 

  • "Opowiadała nam interesujące historie z życia kapitana żeglugi wielkiej i ciekawostki o nim. Najbardziej spodobała mi się informacja o tym, że Borchardt zamiast stawiać normalne oceny, oznaczał je różnymi znaczkami i szlaczkami.  Pod koniec pani Ostrowska podarowała nam książki z dedykacją od niej "Pod czerwona różą" z opowiadaniami, które stworzył Karol Olgierd Borchardt. Kilka tygodni później pani Ewa Ostrowska przysłała do nas list z podziękowaniami za miłe spotkanie"~~Filip Sz.

 

  • "Szczególnie zaskoczyła mnie jej odpowiedź na pytanie ,,Czy K. O. Borchardt miał inne zainteresowania niż morskie?” Opowiadała o tym, że interesował się hieroglifami. Padały też inne pytania np. ,,Czy zachowały się jakieś obrazy jego autorstwa?” p. Ostrowska odpowiedziała iż Karol Olgierd Borchardt nie malował lecz rysował, a jego rysunki zachowały się w muzeum na Helu. Pod koniec spotkania p. Ostrowska rozdała naszej grupie projektowej książkę autorstwa K. O. Borchardta pt. ,,Czerwona Róża”. Całe spotkanie bardzo mi się spodobało." ~~Filip O.

 

  • "Opowiedziała nam o młodzieńczych latach Karola, jego wyjeździe-wraz z mamą do Francji-oraz o powrocie, już, jako sześciolatka, do Polski oraz o ponownej nauce języka polskiego. W bardzo ciekawy sposób pani Ewa przestawiła nam „narodziny” filozofii życiowej nastoletniego Karola, która powstała w latach szkolnej nauki i polegała na samodoskonaleniu charakteru i kształceniu silnej woli. Był to dwuletni okres codziennej, wytężonej nauki i pracy nad sobą a jej kres został uwieńczony otrzymaniem tytułu: KAPITANA WŁASNEJ DUSZY." ~~Karolina

bottom of page