top of page

Śladami Kapitana

01 kwietnia wybraliśmy się na wycieczkę "Śladami Kapitana Borchardta. Odwiedziliśmy miejsca, w których żył, pracował
i przebywał Kapitan. Oraz miejsca, w których postanowiono uczcić Jego imię. Nasz trasa wycieczki przebiegała ulicami Gdyni. Ale zamieściliśmy tutaj również informację o zaglowcu noszącym imię Karola Borchardta i o premierze filmu dokumentalnego o Kapitanie, reżyserowanego przez Michała Dąbrowskiego.
Tablica pamiątkowa w Gdyni,
ul. Mickiewicza 16 - na domu, w którym mieszkał kpt ż. w.
K. O. Borchardt
 

Karol Borchardt mieszkał w domu przy ul. Mickiewicza 16.  Miał tam swoje małe mieszkanie na poddaszu, składające się z dwóch pomieszczeń,  nazwane przez niego "Siódme niebo", z którego przez siedem okien roztaczał się widok na morze i miasto na cztery strony świata, lub, jak mówił, "jest panorama na 360 stopni."  Przy wejściu głównym wisi piękna marmurowa tablica  pamiątkowa z napisem:

„W domu tym żył i tworzył w latach  1949-1986 KPT. Ż W. Karol Orgierd Borchardt marynarz, autor książek o tematyce morskiej, wybitny pedagog i wychowawca kilku pokoleń oficerów i kapitanów żeglugi wielkiej".

 

Kabina Karola Olgierda Borchardta na "Darze Pomorza"
 
 

Kapitana Borchardta ​​przypomina także wystrój kabiny, którą w latach 1937–1938 zajmował na Darze Pomorza. 

Kabiny oficerskie na „Darze Pomorza” są w większości jednoosobowe i podobnie wyposażone: koja, biurko, szafka-toaletka z umywalką, szafa i wisząca półka. 

Gabinet kapitana, w którym pracował nad swoimi tekstami, odtworzony został w Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.

Ulica Karola Olgierda Borchardta w Gdyni

​​

To ulica poświęcona Kapitanowi Borchardtowi. Jest równoległa do ul. Świętojańskiej i prostopadła do ul. Armii Krajowej oraz ul. Kościuszki. Przy niej znajduje się znany Park Rady Europy, a obok nowowybudowany gmach Teatru Muzycznego,  w którym co roku jest organizowany Polski Festiwal Filmów Fabularnych.

Tablica pamiątkowa ku czci kpt. ż. w. K. O. Borchardta na Wydziale Nawigacyjnym, odsłonięta w 2001 roku w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni

​​

 7 grudnia 2001 r  – w gmachu Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni odsłonięto tablicę z napisem:

"W tym gmachu pracował w latach 1949-1970 kpt. ż.w. Karol Olgierd Borchardt, marynarz, autor książek o tematyce morskiej, wybitny pedagog i wychowawca kilku pokoleń oficerów i kapitanów floty handlowej i rybackiej".

Szkoła - Nr 40 im. kpt.ż.w.Karola Olgierda Borchardta - Rozewska 33, 81-055 Gdynia

​​

 

 

W dniu 28 marca 1987 roku Szkoła Podstawowa nr 40 w Gdyni jako pierwsza szkoła w Polsce otrzymała imię kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta

Grób Karola Olgierda Borchardta - Cmentarz Witomiński
 

Kapitan Borchardt został pochowany obok swojej matki,  na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni, w kwaterze 839 A przy Czarnej Drodze. Granitową płytę w morskim kolorze, na której jaśniejsze pasma układają się w kształcie fal,  zdobi rzeźba "Głowa marynarza" autorstwa Ireny Loroch. 

Na tablicy pomnika umieszczony jest sentencja Nec Mergitur -  Nigdy nie zatonie.

Postument ku czci Kapitana Borchardta - budynek główny Akademii Morskiej w Gdyni
​​

W dniu 14 czerwca 2012 r w Akademii Morskiej w Gdyni, podczas uroczystego posiedzenia Senatu tej uczelni odsłonięto postument  na cześć Kapitana Karola Olgierda Borchardta.

Tablica pamiątkowa w Gdyni,ul. Piłsudskiego 50 - na domu, w którym mieszkał kpt ż. w. K. O. Borchardt
 

​​W Gdyni przy ul. Piłsudskiego 50 znajduje się tablica pamiątkowa ku czci wielkich kapitanów Karola Olgierda Borchardta oraz jego nauczyciela i przyjaciela Mamerta Stankiewicza, którzy mieszkali tam w latach 1931 - 1939. Odsłonięcie tej tablicy odbyło się w 73 rocznicę śmierci M.Stankiewicza, tj. 26 listopada 2012 r. za sprawą tamtejszej wspólnoty mieszkaniowej. Odsłonięcia dokonało dwóch najmłodszych mieszkańców domu. Tablica przedstawia obu kapitanów oraz pierwszy polski pasażerski transatlantyk m/s "Piłsudski" 

S/Y Kapitan Borchardt -trzymasztowy szkuner gaflowy
 
 

​​Kapitan Borchardt to trzymasztowy szkuner gaflowy, wybudowany w Holandii jako oceaniczny statek towarowy. Od 8 października 2011 roku, kiedy odbył się chrzest statku w Gdańsku, pływa pod nazwą Kapitan Borchardt, jako polski żaglowiec szkoleniowy. Imię Karola Olgierda Borchardta nadano mu dla uhonorowania idei popularyzacji tradycji i zwyczajów morskich oraz uczczenia pamięci znanego polskiego kapitana, literata i marynisty.

 

http://www.kapitanborchardt.pl/

 

bottom of page